9th-12th High School

9th-12th High School

  • Product
  • Qty in Cart
  • Quantity
  • Price
  • Subtotal
  • Building Writing Skills: Essential Tips and Techniques

    Building Writing Skills: Essential Tips and Techniques

    Critical Thinking Company

    $14.99
    Grades 6 - 12 Help your students learn about different types of writing with Building Writing Skills: Essential Tips and Techniques from The Critical Thinking Company. Students will learn how to make their writing come alive and express their thoughts...
    $14.99
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    $14.99
    Subtotal:
  • Classical Rhetoric Through Structure and Style

    Classical Rhetoric Through Structure and Style

    Institute for Excellence in Writing

    $35.00
    Product Description: Classical Rhetoric through Structure and Style teaches the student to compose essays and arguments based on the Progymnasmata, the most successful and enduring collection of rhetorical exercises in the Western tradition...
    $35.00
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    $35.00
    Subtotal:
  • Diagramming: Extra Practice Sheets (Christian Light Education)

    Diagramming: Extra Practice Sheets (Christian Light Education)

    Christian Light Publications

    $8.50
    Is your child struggling with sentence diagramming? This book of reproducible sheets is designed to be used several ways: for students new to CLE Language Arts who have used a curriculum that does not emphasize sentence diagramming, for students who...
    $8.50
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    $8.50
    Subtotal:
  • Dreams

    Dreams

    Life of Fred

    $24.00
    Grade Level: 9th - 12th The Life of Fred Language Arts Series is designed for the high school years; it is recommended that books be used in order: Australia, Begin Teaching, Classes, and Dreams. Short and to the point, each contains 19 daily lessons...
    $24.00
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    $24.00
    Subtotal:
  • Easy Grammar Ultimate Series: Grade 10 (Student Workbook)

    Easy Grammar Ultimate Series: Grade 10 (Student Workbook)

    Easy Grammar

    MSRP: $15.95
    $11.17
    10th Grade This student book contains 180 short, enjoyable lessons - one per school day. Daily capitalization and punctuation is taught or reviewed every day. The answers can be found in the teacher book. Because the blank student pages are also in the...
    MSRP: $15.95
    $11.17
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    MSRP: $15.95
    $11.17
    Subtotal:
  • Easy Grammar Ultimate Series: Grade 10 (Teacher Edition)

    Easy Grammar Ultimate Series: Grade 10 (Teacher Edition)

    Easy Grammar

    MSRP: $35.95
    $25.17
    10th Grade This teacher book contains the daily lessons for the students to work through AND the answers. Students can write in this teacher book - most people simply get this teacher textbook if they only have one child. The additional student workbook...
    MSRP: $35.95
    $25.17
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    MSRP: $35.95
    $25.17
    Subtotal:
  • Easy Grammar Ultimate Series: Grade 11 (Student Workbook)

    Easy Grammar Ultimate Series: Grade 11 (Student Workbook)

    Easy Grammar

    MSRP: $15.95
    $11.17
    11th Grade This student book contains 180 short, enjoyable lessons - one per school day. Daily capitalization and punctuation is taught or reviewed every day. The answers can be found in the teacher book. Because the blank student pages are also in the...
    MSRP: $15.95
    $11.17
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    MSRP: $15.95
    $11.17
    Subtotal:
  • Easy Grammar Ultimate Series: Grade 11 (Teacher Edition)

    Easy Grammar Ultimate Series: Grade 11 (Teacher Edition)

    Easy Grammar

    MSRP: $35.95
    $25.17
    11th Grade This teacher book contains the daily lessons for the students to work through AND the answers. Students can write in this teacher book - most people simply get this teacher textbook if they only have one child. The additional student workbook...
    MSRP: $35.95
    $25.17
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    MSRP: $35.95
    $25.17
    Subtotal:
  • Easy Grammar Ultimate Series: Grade 12 (Student Workbook)

    Easy Grammar Ultimate Series: Grade 12 (Student Workbook)

    Easy Grammar

    MSRP: $15.95
    $11.17
    12th Grade This student book contains 180 short, enjoyable lessons - one per school day. Daily capitalization and punctuation is taught or reviewed every day. The answers can be found in the teacher book. Because the blank student pages are also in the...
    MSRP: $15.95
    $11.17
    Qty in Cart: 0
    Quantity:
    Price:
    MSRP: $15.95
    $11.17
    Subtotal:
  • Total: items /

Adding your products to cart